Sutvarkytas vienas seniausių medinės sakralinės architektūros objektų – Pikelių Švč. Trejybės bažnyčia

Data

2021 11 22

Įvertinimas
2
Pikelių Švč. Trejybės bažnyčia_3.jpg

Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigti tvarkybos darbai viename seniausių medinės sakralinės architektūros objektų –  Pikelių Švč. Trejybės bažnyčioje (Mažeikių r.). Unikali XVIII amžiaus bažnyčia yra ne tik miestelio pasididžiavimas, ji paskelbta ir nacionaliniu kultūros paminklu.

Prieš pradedant tvarkybos darbus buvo atlikti išsamūs bažnyčios tyrimai, parengtas tvarkybos darbų (remonto, restauravimo ir avarijos grėsmės pašalinimo, taip pat  apsaugos techninių priemonių įrengimo) projektas.

,,Pagrindiniai atlikti darbai, kurių tikslas – išsaugoti ateičiai šį unikalų statinį – praktiškai nematomi: buvo sutvarkytas patenkinamos būklės pamatas, sutvirtintos medinės konstrukcijos.  Restauravome puvinio pažeistus sienojus, stogo konstrukcijos – jas protezavome arba keitėme naujomis.  Išlikusios nepažeistos medinės konstrukcijos apdorotos antiseptikais ir antipirenais. Taip pat atkurta medinių skiedrų stogo danga“, – pasakojo apie atliktus darbus KIC techninės priežiūros projekto vadovas Zigmas Arcišauskas.

Tačiau kaip kurie bažnyčios tvarkybos darbai bus labai aiškiai matomi: pagal ikonografinę medžiagą atkurtas pagrindinis bokštas ir šoniniai bokšteliai su kryžiais,  restauruotas kryžius su Nukryžiuotojo skulptūra ant pagrindinio fasado.

KIC užsakymu visus darbus atliko UAB ,,Virbarta“. Pernai rugpjūtį pradėti darbai baigti šių metų spalį. Pikelių Švč. Trejybės bažnyčios tvarkybos  projektas įgyvendintas remiantis Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje (paveldotvarka) programa.

Švč. Trejybės bažnyčia – liaudies architektūros ir baroko derinys

Istoriniais tyrimai rodo, kad medinė bažnyčia Pikeliuose stovėjo jau XVII amžiaus I pusėje. 1752 metai inventoriuose nurodomi kaip dabartinės bažnyčios pastatymo ir parapijos įsteigimo data. Atstatytos bažnyčios klebonas buvo kunigas Juozapas Janutavičius.

 Vėliau bažnyčią dar pagražino kunigas Kazimieras Klimavičius, kuris darbus baigė 1761 metais. Tais pačiais metais šventovę Švč. Trejybės titulu konsekravo Žemaičių vyskupijos vyskupas Antanas Domininkas Tiškevičius. XIX amžiuje bažnyčia rekonstruota, pristatyta antra zakristija.

Stačiakampio plano Švč. Trejybės bažnyčia savo architektūros darnumu, proporcijų bei formų subtilumu neatsilieka nuo kryžminio plano bažnyčių. Viduje ją į tris navas padalija dvi eilės aštuonbriaunių medinių kolonų. Bažnyčios vidaus interjere vizualiai pabrėžta vientisa vidurinės navos ir presbiterijos erdvė. Nuo šoninių navų ją skiria du vienas į kitą atgręžti altoriai. Puošnūs septyni altoriai kontrastingai išryškėja paprastos liaudiškos architektūros fone, sudarydami darnią meninę visumą. Puošnus spalvingas bažnyčios vidus – tarsi kontrastas santūriai jos išorei.

Žvelgiant į pastatą iš lauko pirmiausia atkreipiamas dėmesys į labai aukštą, daugiau nei 1,7 karto aukštesnį už sienas, vientisą, pusiau valminės formos stogą, dengtą skiedromis. Jį pagyvina centrinis grakštaus barokinio silueto bokštelis, kuris buvo sunaikintas 1944 metais  pataikius artilerijos sviediniui, o dabar vėl atkurtas.

Pikeliai įsikūrę prie pat Latvijos, ir bažnyčia kiek nutolusi nuo pagrindinių turistinių maršrutų, bet tikrai verta išsukti iš jų ir aplankyti šį unikalų architektūros paminklą. Jei link juo važiuosite nuo Mažeikių  per Juodeikius, kelias visur asfaltuotas, jei važiuodami nuo Skuodo pusės prie Židikų suksite į kairę link Pikelių, apie 8 km  teks įveikti geros kokybės žvyrkeliu. Apsilankyti šiuose kraštuose tikrai verta, nes pakeliui galima pamatyti ir daugiau įdomių objektų, pavyzdžiui, visiškai šalia Pikelių yra Dautarų dvaras, tolėliau – gražus Renavo dvaras. Židikuose galima užsukti į rašytojos Marijos Pečkauskaitės–Šatrijos Raganos memorialinį muziejų.

Naudoti šaltiniai: Algės Jankevičienės monografija ,,Lietuvos medinės bažnyčios, koplyčios ir varpinės“, VĮ ,,Lietuvos paminklai“ tyrimų medžiaga.

 

KIC nuotraukose: Pikelių Švč. Trejybės bažnyčia