Kauno centrinio pašto modernizavimo ir įveiklinimo projektas
Kauno centrinio pašto modernizavimo ir įveiklinimo projektui Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2023 m. gruodžio 13 d. įsakymu Nr. ĮV-954 „Dėl finansavimo skyrimo“ skirta 2021‒2027 metų Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų.
Projektas įgyvendinamas pagal 2021–2030 metų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 08-001-04-01-01 „Aukštos meninės vertės, įvairaus ir įtraukaus kultūros turinio prieinamumo didinimas“ apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2022 m. kovo 10 d. įsakymu Nr. ĮV-274 „Dėl 2021–2030 metų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 08- 001-04-01-01 „Aukštos meninės vertės, įvairaus ir įtraukaus kultūros turinio prieinamumo didinimas“ aprašo patvirtinimo“, projektų finansavimo sąlygų apraše ,,Dėl 2021-2030 metų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 08-001-04-01-01 „Aukštos meninės vertės, įvairaus ir įtraukaus kultūros turinio prieinamumo didinimas“ aprašo veiklos 4.1.1.8. „Infrastruktūros objektų modernizavimas“ poveiklės 4.1.1.8.1. „svarbiausių valstybei kultūros objektų modernizavimas“ projektų finansavimo sąlygų aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas), Projektų administravimo ir finansavimo taisyklėse (toliau – Taisyklės), patvirtintose Lietuvos Respublikos finansų ministro 2022 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. 1K-237 „Dėl 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programos ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ įgyvendinimo“, ir juose nurodytuose ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytas sąlygas ir tvarką.
Inicijuojamo projekto tikslas – modernizuoti valstybei svarbų kultūros objektą – Kauno centrinio pašto rūmus kaip išskirtinį modernizmo architektūros kultūros paminklą ir sukurti gyvybingą ir visuomenei prieinamą traukos centrą, kuriame vyktų kultūrinės ir kitos visuomenės poreikius atliepiančios veiklos bei teikiamos paslaugos, aktualios vietos, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.
Kauno centrinio pašto rūmai yra vienas iš svarbiausių elementų, sudarančių vertingą modernizmo architektūros ir urbanistikos visumą Kauno mieste. Įgyvendinant projektą bus sutvarkytos pastato inžinerinės sistemos, siekiant išsaugoti pastatą nuo sunykimo. Remontas bus atliekamas pietinio korpuso ir operacijų salėje, šios patalpos ir bus įveiklinamos. Bendras pastato plotas yra 4 705,00 kv. m, tvarkomas plotas – 3 076,27 kv. m., tūris – 15 520,00 kub. m. Planuojama darbų pradžia – 2024 m., pabaiga – 2027 m. Projektui įgyvendinti skirta 16 517 734,16 eurų.
Sutvarkius Kauno centrinio pašto rūmus, jie bus pritaikytos kultūrinei veiklai. Pastato pietiniame korpuse ir operacijų salėje veiks Nacionalinis architektūros institutas (NAI), bus rengiamos parodos, įsikurs biblioteka, kūrybinės rezidencijos, edukacinės ir darbo erdvės. Šalia pagrindinio įėjimo planuojama įrengti Informacijos centrą, kuriame būtų pateikiama informacija apie pastate vykdomas veiklas, Kauno centrinio pašto rūmus, jų istoriją, raidą, čia taip pat veiktų knygynas ir suvenyrų parduotuvė. Informacijos centre taip pat galėtų veikti istorinis paštas, kuriame lankytojai įsigytų atvirukų, pašto ženklų ir kitos atributikos, čia veiktų ir pašto dėžutė. Cokoliniame aukšte planuojama bibliotekos skaitykla, kurioje galėtų dirbti vizituojantys mokslininkai, tyrėjai bei kiti centro lankytojai. Greta įrengtose saugyklose būtų saugojami maketai ir kiti eksponatai (tiek laikinai, tiek kaupiant NAI eksponatų fondą). NAI, bendradarbiaudamas su muziejais, galėtų rengti parodas ar laikinas ekspozicijas. Pirmame aukšte numatoma nuolatinių ekspozicijų erdvė, kuriai būtų pritaikyta operacijų salė, edukacinių dirbtuvių erdvės. Pirmo aukšto pietinio korpuso rytiniame sparne planuojamos pagalbinės patalpos ir tualetai cokoliniame aukšte. Antrame pietinio korpuso aukšte galėtų įsikurti centro administracija. Trečiame–šeštame pietinio korpuso aukštuose planuojama įrengti kūrybinius biurus (kūrybines rezidentines erdves), posėdžių kambarius, poilsio / bendravimo zonas. Šioje pastato dalyje galėtų darbuotis vizituojantys tyrėjai.
Tokių kultūros paveldo objektų kaip Kauno centrinio pašto rūmai įveiklinimas yra labai svarbus, nes per tai sudaromos sąlygos bendruomenių raiškai, visuomenė supažindinama su profesionaliuoju menu, išsaugomas paveldas ir tradicijos, ugdomas pilietiškumas ir pan.
Atkreiptinas dėmesys, kad siekdama išsaugoti Kauno centrinio pašto rūmus visuomenė ir architektų bendruomenė įsteigė visuomeninę iniciatyvą „Paštininkai“. Šios profesionalų grupės tikslas –pasiekti, kad atgimtų į Europos paveldo ženklo sąrašą įrašytas ir UNESCO Pasaulio paveldo paraiškoje minimas Kauno centrinio pašto pastatas. Iniciatyva siekiama, kad jo erdvė būtų kuo įvairiapusiškesnė, skirta reprezentuoti išgrynintas tvarias ir inovatyvias veiklas, atliepiančias visuomenės poreikius.
Įgyvendinus projektą bus patenkinti tikslinės grupės aktyvumo, socialinės įtraukties, kultūriniai poreikiai. Pastatas bus išsaugotas ir prieinamas visuomenei. Lankytojai galės pamatyti čia rengiamas parodas, dalyvauti renginiuose, susipažinti su Kauno modernizmo architektūros paveldu, taip pat – su Lietuvos architektūros paveldu ir šiuolaikinėmis tendencijomis, su pasauliniais architektūros procesais. Lankytojai bus kviečiami dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, kūrybinėse dirbtuvėse, naudotis kūrybai pritaikyta infrastruktūra. Kūrėjams ir menininkams bus užtikrinta galimybė organizuoti / kuruoti parodas ir renginius, vykdyti projektinę veiklą.
Atnaujinimo data: 2024-08-07