Kultūros paveldo objektams išsaugoti – nemokama FIXUS Mobilis pagalba

Data

2021 02 10

Įvertinimas
0
Fixus.png

Kultūros paveldo objektams išsaugoti – nemokama FIXUS Mobilis pagalba

Sausio 29 d. projektas FIXUS Mobilis pristatytas virtualioje erdvėje. Renginio  žiūrovai susipažino su 2019 metais startavusio projekto, matuosiančio kultūros paveldo statinių pulsą Lietuvoje, idėjomis.

FIXUS Mobilis projekto vadovės Erika Kielė ir Viltė Janušauskaitė papasakojo apie esminį projekto tikslą – vykdyti atrinktų kultūros paveldo statinių būklės vertinimą ir prevencinę priežiūrą, nes tik nuolatinis rūpinimasis padeda išvengti skaudžių padarinių, sukeltų iš pirmo žvilgsnio smulkių pažeidimų. Pagrindinės projekto idėja – laiku pasirūpinti  kultūros objektais, kad šie netaptų sunkiai sutvarkomais – neprarastų pulso.

FIXUS Mobilis kolektyvas  – 3 mobilios komandos, 9 darbuotojai specialistai. Komanda apžiūrės ir įvertins paveldo objektus, atliks nedidelius priežiūros darbus, konsultuos bei rengs mokymus. Paveldo savininkams taip pat bus pateikiamos ataskaitos su tolimesnės priežiūros rekomendacijomis. Tokia veikla padės apsaugoti statinius nuo galimų didesnių pažeidimų, kurių likvidavimas ateityje galėtų brangiai kainuoti.  

Konferencijoje dalyvavo ne tik  projekto atstovai iš Lietuvos, bet ir partneriai „Kirkevakta“, užsiimantys bažnyčių priežiūra Norvegijoje. Harald Ibenhold, Marte Fjøse, Tor Bolstad papasakojo apie jų atliktus darbus ir sukauptą patirtį. Dronai, leidžiantys gerai apžiūrėti statinius ir užfiksuoti jų vaizdus; keltuvai, padedantys atlikti smulkius remontus; virtualios debesų kompiuterijos platformos, leidžiančios lengviau komunikuoti su meistrais, koordinuoti veiklą – vieni pagrindinių instrumentų, kuriuos naudoja kolegos iš Norvegijos siekdami efektyviai prižiūrėti šalies kultūros paveldą.

FIXUS Mobilis finansuojamas 2014–2021 metų Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo kultūros programos ir LR valstybės biudžeto lėšomis. Pagalbos gali kreiptis visų naudojamų, geros arba patenkinamos būklės nekilnojamojo kultūros paveldo objektų savininkai, kurių statiniai registruoti Kultūros vertybių registre. Remdamasi atrankos kriterijais bei prioritetais, FIXUS Mobilis komanda nemokamai pasirūpins, kad atrinktas Lietuvos paveldo objektas neprarastų pulso.

Įrašą galite peržiūrėti čia: https://fb.watch/3jV1PrRhSQ/