Remonto darbai nesutrukdė rodyti suplanuotų spektaklių

Data

2021 11 11

Įvertinimas
0
Meno fortas_1.jpg

Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigtas tvarkyti Lopacinskių rūmų (Bernardinų g. 8, Vilnius) šiaurinės dalies korpusas, kuriame dabar įsikūrusi VšĮ ,,Teatras MENO FORTAS“.

Į šį pastatą žmonės eina žiūrėti spektaklių, tad gal ne kiekvienas atkreipė dėmesį į sudrėkusias, su nutrupėjusių dažų lopais jo sienas, ant stogo bandančius augti jaunus medelius.

„Pagrindinė problema buvo – avarinė stogo būklė, čerpės nekeistos gal apie trisdešimt metų. Pirmiausia pastebėjau drėkstančią sieną, tada atidžiai apžiūrėjęs stogą nustėrau – čerpės buvo visiškai sutrupėjusios. Išsigandau, kad nebūtų pažeistos vidinės konstrukcijos“, – pasakojo pastate įsikūrusios VšĮ ,,Teatras MENO FORTAS“ direktorius Audrius Jankauskas.

Pasak pašnekovo, statinio interjeras buvo sutvarkytas 2007 metais, tad viskas atrodė neblogai. Akys kiek kliuvo už aptrupėjusių fasadų sienų, bet tai atrodė daugiau estetinė problema.

„Tačiau pamatęs tokį stogą iškart kreipiausi į pastato savininkę – LR Kultūros ministeriją, kad būtų imtasi neatidėliotinų darbų“, – prisiminė A. Jankauskas.

Kultūros infrastruktūros centro specialistai įvertino pastato būklę, 2020 metai buvo parengtas tvarkybos darbų projektas. Kultūros ministerijai 2021 metais  skyrus reikiamas lėšas, organizuoti visus tvarkybos darbus buvo pavesta Kultūros infrastruktūros centrui.

„Pagalbos pastatui jau labai reikėjo. Nors atlikti darbai ir nėra didelės apimties, bet ilgaamžiškumui pratęsti jie yra reikšmingi“, – sakė Irena Staniūnienė, KIC Projektavimo priežiūros tarnybos projektavimo vadovė.

Naujomis čerpėmis buvo perdengtas  stogas ir stoglangiai, suremontuotas ir perdažytas fasadų tinkas; pakeisti apskardinimai bei lietvamzdžiai; suremontuotas cokolis; įrengta hidroizoliacija; restauruotos durys ir stogeliai virš jų. Šių metų liepą pradėti remontai baigti lapkritį. Visus darbus atliko rangovas UAB ,,Micaras''.

„Darbai visais lygiais vyko labai sklandžiai – kalbu ir apie KIC, ir apie „Micaro“ darbuotojus. Jie visi ne tik puikūs profesionalai, bet ir labai šilti žmonės. Mes gi teatras, buvome suplanavę spektaklius, turėjo ateiti žiūrovai, tačiau dėl to nekilo jokių problemų – tik pasakydavome, kurią dieną vyks renginys, ir atėję ryte rasdavome pastatytas arkas, įrengtus saugius praėjimus žiūrovams“, – gerų žodžių darbų kokybei ir procesui negailėjo A. Jankauskas.

Teatro vadovas juokauja – net nuliūdo, kai darbai baigėsi ir darbininkai išsiskirstė.

Pastato istorija siekia XVIII amžių

Kaip liudija istorinė medžiaga, Lopacinskių rūmai pradėti statyti XVIII amžiaus pirmoje pusėje erdvioje Vilniaus posesijoje. Sklypo erdvė ir jo valdytojų finansinės galimybės leido samdyti žinomus to meto architektus plečiant pačius rūmus bei kitus jiems priklausančius statinius. Taip XX amžiaus pradžioje gatvių kampe esančioje valdoje buvo suformuotas nemažas kompleksas, susidedantis iš dviaukščių rūmų, oficinos, vežiminės, ūkinio pastato, kiemo erdves atskiriančios tvoros ir žaliųjų plotų.  Keičiantis rūmų savininkams, keitėsi ir pastatai.

Kaip rašoma Kultūros vertybių registre, Mscislavlio vaivadijos teismo seniūnas Mikalojus Lopacinskis šiuos rūmus įsigijo 1762 metais. Pagal architekto Jono Kristupo Glaubico projektą jie buvo rekonstruoti į sudėtingą trapecinio plano pastatą su pusiau uždaru kiemu. 1801 metais savininkas prelatas J. Lopacinskis rūmus pardavė Kosakovskiams. Po kelerių metų Vilniaus vyskupo Jono Nepomuko Kosakovskio iniciatyva rūmai rekonstruoti. 1819-28 metais juos valdė grafo Olizaro šeima, o 1828 metais įsigijo spaustuvininkai Zavadskiai, kurie šioje posesijoje šeimininkavo iki Antrojo pasaulinio karo.

Puošniausia rūmų dalis su arkadomis, su baroko architektūrai būdingu stogu su lūžiu yra prie Bernardinų gatvės. Kitose rūmų  dalyse vyrauja jau klasicistinio laikotarpio architektūra su lygiomis sienų plokštumomis ir ritmiškai išdėstytomis stačiakampėmis angomis, profiliuotais karnizais sienų viršuje ir šlaitiniais stogais. Dabartinis rūmų vaizdas buvo suformuotas po 1998 metais atliktų restauravimo bei dalinės rekonstrukcijos darbų (projekto vyriausioji architektė  Aldona Švabauskienė).

VšĮ „Teatras MENO FORTAS“ įsikūręs būtent klasicistinės architektūros pastate šiaurinėje rūmų dalyje.

 

KIC nuotraukose: VšĮ ,,Teatras MENO FORTAS“ pastatas po remonto